Bahane Bulmayın Bu Size Bağlı

Yaşamımızda ne kadar çok bahanemiz var. Sürekli neyi neden yapamayacağımız ya da niye yapmamamız gerektiğine dair kendimize ve etrafımızdaki insanlara bahaneler üretiyoruz. Bu konuya fazla odaklanıyor olmamız lazım ki artık bahane üretme konusunda uzman bir hale geldik. Her saniye neyi neden yapamayacağımız konusunda bahane üretebilirken , ürettiğimiz bahanelerin de çeşitliliğinde müthiş bir artma söz konusu.

 

Peki nedir bizde ki bu bahane sevdası ? Aslında biraz derinlere baktığımızda korku yatıyor. Ya istediğimizi elde edemezsek ve yaptığımız onca şey boşa giderse ?

Başarısız olup rezil olursak ?

Etrafımızdaki insanlar bize gülerse ?

Ve devamı….

 

Peki Bahaneden Nereye ?

 

Artık bu kalıpları kırıp yolumuza devam etmemiz gerekmiyor mu gerçekten de ?

Sürekli olarak insanların bizim hakkımızda neler düşünebileceğini hesaplamak ne kadar da stresli ve insana yük bindiren bir durum. Aynı zamanda başarımızın önüne set çeken ve bizi en yüksek potansiyelimize , içimizde bulunduğunu bildiğimiz potansiyele ulaşmamızı engelleyen bir durum.

 

Hal böyle iken neden hala aynı şeylere tekrar tekrar takılıp duruyoruz ki. Artık bilgi çağındayız insanlar bu durumların kendileriyle ilgili birçok şeyi engelliyor olduğunu bilmesine rağmen ne bir çözüm için uğraşıyorlar ne de bundan kurtulmak için herhangi bir çaba gösteriyorlar.

 

Oysa bunu gerektiren sadece kişinin verdiğin karardır. Evet tam da sizin bu yazıyı okurken vermeniz gibi . Şu an karar verip sizin en iyi halinize ulaşmanıza engel olan şeyleri kenara koyup yolunuza çıkabilirsiniz ya da durursunuz düşünürsünüz bir bahane daha uydurursunuz ve bu yazı size sadece vakit kaybettirmiş olur.

 

Bu yazının size sadece vakit kaybettirmesine izin vermeyin. Çünkü bu da sizin seçiminize bağlı bir şey . Burada amaçladığım şey aslında kendi kontrolümüzde olan karar vermek durumuyla ilgili size gerçek bir farkındalık kazandırmak ve bu sayede de sizin ayağa kalkıp o ihtiyacınız olan kararı almanızı sağlamaktır.

 

Bir kararınızla hayatınızı ne kadar değiştirebileceğinizi bir düşünün. Bütün başarılı insanlar yola çıktıklarında bir karar ile çıktılar . Belki bazen yanlış karar verdiler ama olsun vazgeçmediler. Öğrendiler yeniden başka bir karar verdiler. Yanlış karar vererek doğru kararları hızlı bir şekilde vermeyi öğrendiler.

 

İnsanoğlunun karar vermesi karşısında aslın bahaneleri pek bir gücü yok. Biz bazı şeyleri gözümüzde büyütüp o şeyleri korkulu hale getirdiğimiz için bahaneler türemeye başladı ve bir kez türeyince de önüne geçilemez oldular.

 

Ama hayır önlerine geçilebilir hem de tam şuanda alacağınız bir karar ile önüne geçip kendiniz ve hayatınızla ilgili birçok şeyi değiştirebilirsiniz. Karar vermekten korkmayın , çoğu şeyde  olduğu gibi karar verdikçe daha da iyi karar vermeye başlayacaksınız ve bu da ufak ufak çoğalarak hayatınızda büyük değişiklikler oluşturacak.

 

1 yıl sonraki halinizi hayal edin ve dönüp baktığınızda hangi kararı vermiş olmayı isteyeceğinizi sorgulayın. Bu karar hayatınızda olmasını istediğiniz ama sürekli gereksiz ve boş bahaneler ile ertelemiş olduğunuz bir karar olabilir ve o kararı şimdi vermek birçok şeyi değiştirebilir.

 

Şimdi bu yazı sizi iki farklı eylemden birine yöneltmeli ;

A) Hayır ben bahanelerim ile mutluyum zaten yapacak çok işim var.

B) İhtiyacım olan kararı şuanda alacağım ve bahanelerden vazgeçip kararımın peşinden gideceğim.

 

İyi hatırlayın seçim sizin.

Yorum Yaz