Bilgiyi Eyleme Geçiren Milyoner

 

 

 

Gerçekten bilgiye sahip misiniz ?

 

Bilgiyi kullanmadıkça faydasından söz edemeyiz.Bize fayda sağlamayan bilginin güç olduğundan söz etmek de bir o kadar güçtür.Sadece zihne soyut olarak yerleştirilen bilgi , kullanılmadıkça somut bir hal almaz ve ancak zihnimizde boş yer tutar.Bu da bir süre sonra zihnimizin gereksiz bilgilerle dolu bir yer olmasına sebep olur.

 

Eminim sizinde çok kitap okuyup , kurslara katılıp yinede hiçbir ilerleme kaydetmediğiniz  zamanlar olmuştur.Şahsen benim birçok defa oldu.Birçok konuyla alakalı farklı kitaplar okudum.Elimden geldikçe kitaplar hakkında  notlar aldım.Sayfalarca defter notum oldu.Ama sanki kitaplardan hiçbir şey öğrenmemiş gibi hissettim.Doğru düzgün neler yazdığını hatırlamıyordum kitaplarda.Sürekli notlara dönüp bakma ihtiyacı oluyordu.Aldığım notlarda kısaca birkaç cümle şeklindeydi.

 

Kendimi neler biliyorum diye sorguladığımda istemsizce defterime bakmak ihtiyacı duyuyordum , sanki deftere kaydettiğim bilgiler dışında bir şey aklıma gelmiyor gibiydi.Sayfaları çevirdikçe birkaç şey geliyordu aklıma ama onlarda çok kalıcı olmuyordu.Biliyorum diye kaydettiğim bir şeyi öbür gün hatırlamıyordum ve yine yazıya dönme ihtiyacı hissediyordum.

 

Bunun böyle olmaması gerektiğini çok iyi biliyordum ama kitaplar okuyup notlar almama rağmen bilgiyi kalıcı bir şekilde elde edemiyordum. Gerçekten de bilgiler sadece potansiyel olarak defterimde duruyordu.Onun dışında herhangi bir faydası yoktu bütün o sayfalar dolusu bilginin.Bana yanılsama yaşatıyordu.

 

Sonra bir gün internette birine denk geldim.Bu kişi 17-18 yaşlarındayken aşırı utangaç ve çok kaygılı biriymiş.Böyle biri olmaktan sıkılıyor ve bunu değiştirmeye karar veriyor.Aldığı kararla birlikte direkt olarak harekete geçiyor.İlk önce sosyal anlamda özgüven kazanmak için çabalıyor.Biliyor ki ne kadar çok eyleme geçerse özgüveni o kadar artacak.Bu sayede korkusunu yenmek için eyleme geçiyor ve bebek adımları ile başlıyor.Yani ilk yaptığı şey sokağa çıkıp insanlara adres sormak oluyor.Süreç ilerledikçe özgüveni artıyor korku kalmıyor artık içinde.Hatta artık rahat bir şekilde insanlarla sohbet edebilecek duruma geliyor.

 

Eyleme geçme gücünü farkına varıyor ki sürekli çabalamaya ve kendini birçok yönden geliştirmeye devam ediyor.Sosyalleşme anlamında artık öyle bir hale geliyor ki insanlar ona danışmaya başlıyorlar.Bir zamanlar aşırı utangaçlıktan yakınan kişi şimdi başkalarının akıl danıştığı biri haline geliyor.Daha sonra kendisi iş kurmak için uğraşıyor , internet üzerinden kitaplar satıyor , videolar çekiyor ve öğrendiklerini uygulamaya devam ediyor.Bir süre sonra da yıllık geliri milyonlara ulaşıyor.Yani 17-18 yaşlarında verdiği bir karar doğrultusunda harekete geçmesi , öğrendiklerini uygulaması , kendini geliştirmesi ,onun 27 yaşına geldiğinde  milyoner olmasını sağladı.Bu kişinin adı Stefan James(internet sitesini aşağıda bulabilirsiniz). Ben bu kişiyi incelediğimde kendimde olan eksikliği gördüm ve bence bu eksiklik ülkemizde birçok kişide de bulunuyor.

 

Stefan sadece kitap okuyup , kursa katılıp ve bilgi edinip oturmadı.Ne öğrendiyse dışarı çıktı ve özgüven kazanma deneyiminde olduğu gibi bilgiyi eyleme geçirdi.Potansiyel gücünü gerçek güce çevirdi.Soyutu somuta çevirdi.Sonuçlar aldı.Harekete geçti.

 

İşte bu bizdeki en büyük eksiklik , bilgiyi eyleme dönüştürme eksikliğidir. Küçüklüğümüzde sürekli sıralarda oturduk ve bize bilgiyi eyleme geçirme fırsatı fazla tanınmadı.Yetişkin olduğumuzda ise bilgiyi eyleme geçirmemek bizim için normal bir hal aldı.Alışkanlığımız oldu.Bir parçamız oldu.Bilgi ne kadar kaliteli olursa olsun harekete geçmedik.Harekete geçmediğimiz içinde bilginin işe yaramadığını düşündük.Vazgeçtik onu kullanmaktan.

 

Oysa öğrenilen bilgi eyleme aktarılsa , sabırla ve inatla uygulanmaya devam edilse. Hem bilginin değerini anlamış olacağız hemde potansiyel gücü gerçek güce çevirebileceğiz.

 

Bilgiyi gerçekten öğrenmek istiyorsak onun için çaba sarf etmeliyiz.Diğer türlü sadece okuyup geçersek başkalarından bir farkımız kalmıyor.Mesela çok satan gelişim kitaplarına bakın.Binlerce ya da bazen milyona ulaşmış satış rakamları oluyor.Pek neden hiç birinde işe yarayıp yaramadığı somut bir örnek şeklinde görmüyoruz ?

 

Çünkü insanlar sadece okuyor.Sadece bilginin varlığından haberdar oluyor.Onu kullanmıyor.

 

Eğer bir bilgiye sahip olmak , onu gerçekten öğrenmek istiyorsanız onu bir an önce eyleme geçirin.

 

 

 

Faydalanılan Kaynaklar

Stefan James  (Bahsettiğim kişinin sitesi)

Yorum Yaz