Bu sayfada size faydasını dokunacağını düşündüğüm kitapları paylaşmak istedim.Kişisel gelişim kitapları çoğunlukta olmakla birlikte diğer konularda da kitaplar mevcut.Bu kitapları okuyarak en azından kişisel gelişim nedir ve kişisel gelişim için ne yapılmalı bu konular hakkında fikir sahibi olmanızı isterim.Kendimce iyi bulduğum kişisel gelişim kitaplarını paylaşacağım sizlerle ve listeyi sürekli güncellemeye çalışacağım.Umarım siz kendinizi için en iyi kişisel gelişim kitaplarını bulursunuz.İyi okumalar.

 

Not: Kitap alacağınız zaman kesinlikle detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ederim.Çünkü her kitap her birimiz için farklı şeyler ifade edebilir bu yüzden son kararı vermeden kendinizde kitabı mümkünse incelemeye çalışın.

 

1 – İçindeki Devi Uyandır –  Anthony Robbins

Kişisel gelişim kitapları tavsiye listemde ilk sırada kişisel gelişim konusunda uzman sayılan Anthony Robbins’in kitaplarından biri bulunuyor.Bu kitapta Anthony Robbins kişisel değişim ve gelişim için birçok farklı stratejiyi açıklamaktadır.Kendi seminerinde uyguladığı stratejilere dair bilgiler vermektedir .Bu stratejiler genel olarak fiziksel , zihinsel ve duygusal değişiklikleri kapsamaktadır.İlk baskı yılı 1991 olmasına rağmen içeriği günümüzde olan birçok kişisel gelişim kitabından çok daha kapsamlı(631 sayfa) ve çok daha iyidir.

Kitaptan Bir Alıntı – ”Herhangi bir alandaki gelişme üzerine sürekli odaklandığımız zaman , o alanı nasıl daha iyi hale getirebileceğimiz konusunda benzersiz farklılıklar geliştiririz.”

 

2 – Büyük Düşünmenin Büyüsü –  David J. Schwartz

David Schwartz bu kitapta düşüncelerimizin aslında zekamızdan daha önemli olduğunu savunuyor.İçerisinde gerçek hayattan birçok örnek barındıran bu kitapta düşüncelerimize yön vererek nasıl başarılı olabileceğimiz ve düşüncelerimizi değiştirerek neleri etkileyebileceğimiz anlatılıyor.

 

Kitaptan Bir Alıntı – ”Ne düşünüyor olduğumuz , yaptığımız şeylerde kendisini gösterir.Tutum ve davranışlar aklımızın aynasıdır.Düşüncelerimizi yansıtırlar.”

 

3 – Ölmeden Önce Keşfetmeniz Gereken 5 Sır –  John Izzo

Bu kitapta yazar hayatın sırrını keşfetmek istediğini açıklar.Bu yüzden etrafındaki insanlar tarafından ”bilge” biri olarak anılan ve yaşamının sonuna yaklaşmış 200 kişiyle röportaj yapar.Yaptığı röportajlardan edindiği bilgileri birleştirdiğinde ortak bir noktaya çıkan 5 sır bulmuştur ve bunları hayatın sırları olarak belirlemiştir.

 

Kitaptan Bir Alıntı – ”Vaktimizin sınırlı olduğunu anladıktan sonra gerçekten neyin önemli olduğunu bulma telaşı ile yaşayacağız.”

 

4 – Duygusal Zeka –  Daniel Goleman

Duygusal zeka ile ilgilenen kişilerin kesinlikler okuması gereken bir kitaptır.Duygusal zekamızın çocukluğumuzdan itibaren nasıl şekillendiğini , duygusal zekamızın hayatımızda ve başarılarımızda nasıl bir rol oynadığını anlatan bir kitaptır.Aynı zamanda kişilerin farklı davranışlarının altında yatan duygusal durumları da açıklar.Duygusal zeka konusunda öncü kitaplardan biridir.

 

5 – Ferrari’sini Satan Bilge – Robin Sharma

Aslında ülkemizde en çok satan kişisel gelişim kitaplarından bir olsa da listede yinede yer vermek istedim.Bu kitabın farklı yanı bilgilerin bir hikayeye uyarlanarak aktarılmasıdır.Ana karakter bir avukattır ancak hayatla bir mücadele içerisindedir.Bir gün eski arkadaşı ona uğrar ve sonra yeni bir kişisel gelişim yolculuğuna çıkarlar.Özellikle hikaye tarzında kitap severler için öncelikli tavsiyemdir.

 

6 – Bir Tek Şey – Gary Keller,Jay Papasan

Bu kitap başarıda elzem olan şeylerden birini savunmaktadır.Zamanınızın büyük çoğunluğunu sizin için en çok farkı yapacak olan bir tek şeye harcayın. Gereksiz işleri nasıl eleyebileceğimiz ve bir tek şeye nasıl odaklanabileceğimizi anlatan bu kitabı özellikle çok fazla meşgul olan ve bir türlü vakit bulamayan kişilere tavsiye ederim.

 

7 – Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

Alışkanlıklarımızın hayatımızda nasıl etkili olduğunu anlatan bir kitaptır.Yeni alışkanlıkların nasıl oluşturulabileceği ve eski alışkanlıkların nasıl kırılabileceğini de anlatan kitapta insanlardan şirketlere birçok durumda alışkanlıkların hayatımızı nasıl değiştirebileceğini aktarmaktadır.

 

8 – Aklında Kalsın  – Peter C. Brown, Henry L.Roediger , Mark A. McDaniel

Bu kitap öğrenmenin etkili öğrenmenin nasıl gerçekleştiğini açıklamaktadır.Eski çalışmak alışkanlıklarının tamamen yanlış olduğunu savunan bu kitapta örneklerle birlikte etkili öğrenmenin aslında nasıl olması gerektiği detaylı bir şekilde açıklanmıştır.Öğrenme hızını artırmak isteyen kişilerin okumasını tavsiye ederim.İçerisinde gerçekten faydalı ve şaşırtıcı bilgiler bulunmaktadır.

 

9 – Drive – Daniel H. Pink

Kitapta temel olarak insanları nelerin motive ettiği ve bizim insanları nasıl motive edebileceğimiz üzerinedir.Biraz daha yöneticilere yönelik olsa da kitap motivasyona dair herkesin bilmesi gereken bilgilerde içermektedir.

 

10 – Unvansız Lider – Robin Sharma

Bir Robin Sharma kitabı ve bir hikayesel gelişim kitabı daha.Bu kitapta Ferrari’sini Satan Bilgeye benzer şekilde hayatındaki sorunlarla boğuşan bir adamın babasının eski arkadaşıyla karşılaşması ve daha sonra yaşadığı şeylerler birlikte gelişmesi süreci hikayesel şekilde aktarılmaktadır.İki kitabın konuları temelde benzer gibi gözükse de içerdikleri bilgiler açısından farklılardır.

 

11- Öz – Greg McKeown

Bu kitap Bir Tek Şey adlı kitabın bir benzeridir.Daha az çabalayarak daha çok başarmanın sırrını açıklamaktadır.Konusu genel olarak öze odaklanmaktır. Öz ise en az çabayla en çok sonucu alabileceğimiz şeydir.Yine aynı şekilde fazlasıyla meşgul olan ve bir türlü istediği şeyleri yapamayan kişiler için tavsiyemdir.

 

12 – Prokrastineyşın – Timothy A. Pychyl

Erteleme hastalığıyla bir türlü baş edemeyenlerin okuması gereken bir kitaptır.Savsaklamaya ve ertelemeye nelerin sebep olduğunu ve bu durumlardan nasıl kurtulabileceğimizi anlatmaktadır. Farkındalığımızı arttıran bu kitap sorunları nasıl yenebileceğimize dair tavsiyeler vermektedir.