Odaklanma Ve Çoklu Görev Etkisi

Odaklanma-odaklanma teknikleri

 

 

Başarı yolunda ilerlemek istiyorsanız işte o yoldan çıkmamak için ihtiyacınız olan şey ;

Odaklanma

İster iş anlamında olsun ister başka bir konu hakkında olsun. Başarıya ulaşmak için kaybetmemeniz gereken belki de en önemli şeylerden biri odağınızdır.

 

Odaklanmayı kısaca ; beynimizi işimiz üzerinde dikkatimiz dağılmadan etkili şekilde kullanmak şeklinde açıklayabiliriz

 

Odaklanma  birinci sınıf kalite iş yapmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Kendinizi %100 işinize vermektir.

 

Kendinizi %100 verdiğiniz zamanda zaten kalite ortaya çıkar.

 

Her insan aynı enerji potansiyeline sahiptir. Sıradan bir insan enerjisini bir sürü ıvır zıvıra harcar. Ben ise enerjimi sadece bir işe odaklarım : resimlerime

Pablo Picasso

 

Ne yaparsanız yapın o işin o kalitesi odağınızın kalitesine bağlıdır. Maalesef ki günümüzde çok fazla dikkat dağıtıcı var.

 

Ortalama olarak bilgisayarla çalışan kişilerin her 40 saniyede ya dikkatleri dağılıyor ya da çalışmaları kesiliyor. Yani bir şeye odaklanmadan önce bir dakika bile çalışamıyoruz. ¹

 

Ayrıca araştırmalara göre dikkatimiz tamamen dağıldığında , odağımızı tekrar toplamamız 20 dakika ya da daha fazla zaman alabiliyor.¹

 

Bütün bunlara rağmen dikkat dağıtıcıları en aza indirip bu bahaneden de kurtulabiliriz. Telefonunuzu uçak moduna alabilirsiniz , bilgisayar için sosyal medya engelleyici programlar kullanabilirsiniz , sessiz ve kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği bir yer varsa yüksek kalitede iş yapabilmek için orayı tercih edebilirsiniz.

 

Çoklu Görev Aslında Kalitesiz Sonuç Doğurur

 

Çoklu görev aynı anda birçok şeyi berbat etmekten başka bir şey değildir.

Steve Uzzell

Şunu kabul edin ki sonuçlar dünyasında çoklu görev sizi başarısızlığa uğratacaktır. Her ne kadar güzel bir şeymiş gibi gözükse de aslında çoklu görev göründüğü kadar masum değil.

 

Çoklu görev yapanlar , yapmayanlara kıyasla daha çok hata yaparlar ve genellikle yanlış kararlar verirler.²

 

Oysa genelde yapanlar tam tersini düşünürler. Yani daha becerikli olup kısa zamanda çok işi yaptıklarını düşünürler . Oysa sadece bir tek şeye odaklanmak hem işin kalitesini hem de işin süresini belirgin bir şekilde azaltacaktır.

 

Bizler insan olarak aynı anda iki şey yapabiliriz ancak aynı anda iki şeye odaklanamayız. Bunun sonucunda da o iki şeyde kalite olarak yerlerde sürünür. Ayrıca geçiş yaptığınız bir görevde ne kadar uzun süre harcarsanız ilk görevinize geri dönme ihtimaliniz o kadar azalır. Yarım kalmış işler böyle birikir.

 

Bu yüzden başarıya giderken en etkili işinizi yapmak için sadece bir tek şeye odaklanmayı alışkanlık haline getirin. Sizi başarıya götürecek olan şeylere hak ettiği odağı verin.

 

Odağınızı Anlayın

 

1 – Meditasyon

Meditasyonunu kendisi odaklanmaya direkt etki eden bir uygulama. Hem dikkatimizin ne sıklıkla dağıldığını öğrenmek için hem de odağımızı daha güçlü bir hale getirmek için yapılması gereken önemli bir uygulamadır.

 

Yapmak için çok fazla ekstra bir şeye ihtiyacınız yok. Sadece rahat bir şekilde oturun (ya da uzanın) ve nefesinize bir süre odaklanmaya çalışın. Zihninizi zorlamadan ne kadar odaklanabildiğinizi görüp ona göre ileri seviye uygulamalara geçmeniz faydalı olacaktır.

 

2 – Doğada Vakit Geçirin

Odak adlı kitabın yazarı Daniel Goleman’ın odağımızı artırmak için verdiğin bir diğer tavsiye ise doğada vakit geçirmek.

 

Bir deneye göre şehir içinde yürüyüş yapmak bile beynin odağını toplamasına yardımcı olmuyor. Ancak park gibi yerlerde yürüdüğümüzde beyin daha az şeye tepki verdiği için odağımızı tekrar toplama konusunda bize yardımcı oluyor.

 

3 – Sevdiğiniz Bir Şeyi Yaparak Kendinizi Kaybedin

Bir diğer Daniel Goleman tavsiyesi de sevdiğimiz bir şeyde kendimizi kaybetmemiz. Goleman’ın belirttiğine göre kolay ve sevdiğiniz bir şeye tamamen sarıldığınızda iç sesiniz kesilir. Bu da hem zihnimizin rahatlamasına hemde zor görevlere odaklanma yeteneğimizi toplamamıza yardımcı olur.

 

Burada anahtar sürükleyici bir deneyimdir. Genel olarak dikkatimizi veririz ama çoğunlukla dikkatimiz pasiftir.

 

Sizin odağınızı artırmak için kullandığınız teknikler var mı ?

Lütfen düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi paylaşın.

 

 

 

 

KAYNAKLAR

Yorum Yaz