Tembellikten Hızlı Şekilde Kurtulun – 2 Dakikada

Tembellik-tembel-tembellik-nedir

Başarınız için tembelliği şimdi yenin.

 

Başarıya , hayallere giden yolda önümüze ilk çıkan ve bazen aşılması en güç olan engel  tembelliktir.Tembellik yenilebilir ve tembelliği yenmek ilk adımı atmamız , hayallerimize giden yolda devam etmemiz için gerekli enerji üretmemizi de sağlayacaktır.Umarım bu yazı tembelliği yenmenize yardımcı olur.

 

 

İçimizdeki Tembellik Nereden Geliyor ?

 

Tembellik nedir ?

 

Tembellik Kişinin kendisini harekete geçirememe durumu olarak özetlenebilir.Biz de bunun için kendi içimize bakacağız.

 

İçimizdeki tembelliği yenmek ve  kim olduğunu bulmak için en temele inmemiz gerekir. Amerikalı  Psikolog Dr.Timothy A. Phcyhl ”Prokrastineyşın” adlı kitabında ”…kısa vadede iyi hissetmek ve bir an önce o işin oluşturduğu bazı duygulardan kurtulmak için yapıyoruz.” diyerek aslında tembelliğin temel noktasına işaret ediyor.

 

 

Yani işin temelinde duygular var .Bir işe başlamak istediğinizde başlama durumu size rahatsızlık duygusu verir.Mesela bir sunum hazırlayacaksınız ve kararınızı verdiniz masaya oturmadan önce rahat koltuğunuzda sosyal medya hesaplarınızı,mesajlarınızı veya dikkat dağıtıcı başka bir şeyi kontrol etmeniz genelde bu yüzdendir.

 

Çünkü işe başlayıp onu tamamlamak uzun vadeli tatmin sağlarken oturduğunuz yerde ”bir ara yaparım” demek kısa vadede yani hemen tatmin sağlar.

 

Yapmamız gereken şeyi ertelediğimizde geçici bir tatmin duygusu oluşur , o tatmin duygusuyla kendimizi bir işi gelecekte yaparken hayal ettiğimizde sanki daha mutlu olacakmışız gibi bir eğilimimiz olur. Çünkü gelecekte de o an hissettiğimiz tatmin duygusuyla işe başlayacak gibi bir inanış ve düşünce olur.Ancak o tatminlik hissi gelecekte de işe başlarken olmaz.

 

Tembelliğin daha birçok zararından bahsedebiliriz ama şimdi tembelliği yenmek için çalışalım.

 

Üşengeçliğe Giden Yol

 

Genel olarak bazı tembellik sebeplerini sıralarsak;

 

1-Planlama Hatası: Yapmaya niyetli olduğumuz şeyi yapmak için aşırı uzun ve detaylı bir araştırma süreci planlayıp bu süreçte başlanılmadığı için heves kaybı yaşanılması.Bu hatadan kurtulmak için iyi bir zaman yönetimi yapabilirsiniz

 

2-Eyleme Dönük Yönelim Olmaması: Bernard Roth ”Başarma Alışkanlığı” kitabında eyleme dönük yönelim için, ”Doğru eylem yolu ortaya çıkana kadar hiçbir şey yapmayıp beklemektense bir şey yapmaya başlayıp başarısız olmak daha iyidir.” der.Bu yerine göre doğru veya yanlış olabilir ama birçok kişinin doğru zamanı bekleyip sonra hiç başlamadan pes ettiği olmuştur.

 

3-Fazla İyimserlik: Yukarıda dediğim gibi gelecekte yapacağımız şeyleri bazen abartma eğilimine giriyoruz.Mesela kendimden örnek vermek gerekirse bazen yapmam gereken bir işi  küçümseyip yarım saatte hallederim geçer gider tarzında bir düşünce yapısına sahip oluyorum.İş bittiğinde iki-üç saat geçmiş oluyor.Ancak yine bir sonraki işte  yarım saatte halletme düşüncesi geliyor insanın aklına.

 

4-Rahatlık: İşi yapmamanın verdiği kısa süreli rahatlıkta çok etkili her ne kadar sonunda yerini strese bıraksa bile.

 

Tembelliği Yenmek Ve Ondan Kurtulmak

 

Başarılı insanlar,başarısızların yapmaktan hoşlanmadığı şeyleri yapma alışkanlığına  sahiptirler.Onların da her zaman bunları yapmaktan hoşlandıkları söylenemez.Ancak hoşnutsuzlukları amaçlarının gücü karşısında ikinci sıradadır.

E. M. Gray

 

Öncelikle erteleme durumundan bahsetmek isterim.Çünkü erteleme olumsuz bir durum gibi gelse bile aslında birçok durumda olumlu anlamda faydası olabilir.Yine Prokrastineyşın adlı kitapta geçen ”Bazı ertelemeler lüzumlu olmanın ötesinde akıllıcadır da.” sözüne katılıyorum sonuçta her seçim yaptığımızda diğer şeyleri ya ertelemiş oluruz ya da tamamen vazgeçmiş oluruz.

 

Bu yüzden ertelemeye çok karşı olduğum söylenemez.Ancak erteleme davranışı tamamen tembelliğe yol açan ya da atalet durumuna yol açan bir hale geldiyse o zaman tehlikelidir.Yani önemli şeyleri erteleme alışkanlığı olmadığı sürece ertelemenin faydalarının bile görebilirsiniz hatta görürsünüz.

 

Erteleme ve üşengeçlik ile ilgili  bir araştırmada insanların işe başlamadan önce hissettiği rahatsızlık durumu ne kadar süre devam ettiği bulmak istenmiş ve aslında kişi rahatsızlık duyduğu işe başladığı an itibariyle  hissettiği rahatsızlık büyük oranda azalmaya başlamış.

 

Yani işin aslı o rahatsızlık duygusu sadece bir adımlık mesafe gibi tembellik ile yapılması gereken iş arasında duran bir engel.Bu engel aslında bakıldığında  aşılması o kadar da kolay gözükmüyor  ki tembellik her tarafa yayılmış durumda.

 

Şimdilik 2 yöntemden bahsedeceğim , bir anda çok fazla yöntem kafa karışıklığına yol açabilir.Sizden bu 2 yöntemi deneyip hangisinin sizin için uygun olduğunu bulmanızı isterim.İlerleyen zamanda gerektiği takdirde yeni bilgiler ile yeni yazılar oluşturacağım o yüzden şimdi bu ikisi de odaklanalım.

 

 

Tembellikten Kurtul

 

1- 2 Dakika Kuralı: İşte bu kuralın sizi tembellikten gerçekten 2 dakikada kurtaracağını düşünüyorum.Bu kuralla birlikte işlerinize sadece 2 dakika ayırarak başlayın.İlk zamanlar sadece başlayın.Sonraki  2 dakikada sadece ufak bir adım atın.Büyük pastayı yemek için dilimlemeniz gerekir.Size zor gelen işleri de yapmak için ufak parçalara ayırmak gerekir.Sizde o zor ve büyük işleri 2’şer dakikalık işlere ayırın ve 2 dakikada işlerinizi halledin. Denemenizi tavsiye ederim.

 

-Bu kuralı uygularken yapmanız gereken iş neyse ve onu hiç yapmak istemiyorsanız kendinizi olumlu anlamda kandırın.

-Sadece 2 dakikalık bir alarm kurun.

-İşin en kolay kısmından başlayın  ve o kadar kolay olsun ki 2 dakikada bile yarısı bitebilecek şekilde  olsun.

-2 dakika bittiği vakit her zaman yataktan kalkmamak için yaptığınız gibi alarmı kapatın ve yola devam edin.

-Genelde işe yarar ancak sizde yaramadıysa ara verip 5 dakika yoğun bir şekilde odaklanmaya çalışın.

 

Pratik Zamanı:

Örnek:

1-Evi temizleyeceksiniz ama canınız hiç onunla uğraşmak istemiyor.Yani üşeniyorsunuz.

2-Alarmı kurun 2 ya da 5 dakikaya.

3-Evin en küçük odasına elinizde süpürgeniz ile gidin.

4-En küçük odanın yarısını 2 ya da  5 dakika süpürün.

5-Bu kısımdan sonra işe devam etmek daha kolay olacaktır.

Bu ve benzeri uygulamalar ilk adımı atabilmek ve üşengeçlikten çabuk kurtulmak için yardımcı olacaktır.

 

2-Bağlama Kuralı: Her gün alışkanlık olarak yaptığınız şeyler vardır.Yapmanız gereken işi bu alışkanlıklara bağlayın.

 

-Plan yapın.Her gün yaptığınız bir şey seçin

-Üşendiğiniz işi alışkanlığınıza bağlayın

-” Yarın kahvaltıdan sonra hemen (üşendiğim şeyi) yapacağım”

 

Bu hem plan yaptığınız hem net bir zaman belirlediğiniz hem de her gün yapıyor olduğunuz bir şeye bağladığınız için zamanı geldiğinde başlaması çok daha kolay olacaktır.

 

Tembelliği Yen

 

Size gün başlarken 86.400 Lira verilse ve gün bittiğinde kalanların hepsinin bir daha verilmeyecek şekilde geri alınacağı söylense 86.400 Lira ile ne yapardınız ?

 

Bu soruyu ben buldum diyemem çünkü bu soru bana soruldu aslında. İnternette bir motivasyon videosuna denk gelmiştim video kitaplar okuyup kendimizin en gelişmiş haline ulaşabilmemiz ile ilgiliydi.Yukarıda sorduğum soruyu oradan alıntıladım çünkü ilk gördüğüm de etkilenmiştim.

 

Çünkü bahsedilen şey aslında para değildi.86.400 saniye idi.Yani bir gün içinde 86.400 saniyemiz var ve bu saniyeler gün bittiğinde bir daha hiç geri  gelmeyecek şekilde gidiyor.Bu 86.400 saniyeyi nasıl harcardınız?

 

Bana göre tembelliğin  temel sebeplerinden biri de zamanımızın kısıtlı olduğunu unutmak.Bunun tersi zamanın kısıtlı olduğun gerçeğini hatırlamak ise tembelliği yenmek ve ondan kurtulmak içinde kullanılabilecek iyi bir yöntem.

 

  Önümüze koyduğumuz hedeflere ulaşmak için kullanabileceğimiz zamanı ziyan ediyoruz.Oysa hayatımızdaki en kısıtlı, en bitimli kaynak zamandır.

 

Timothy A. Phcyhl

Bu sözünde aslında  belirttiği gibi insanlar hiç bitmeyecek zamanları varmış gibi birçok gereksiz şeyle meşgul ve geri kalan zamanda hedefleri için çalışıp çabalamaya üşenirler.Zamanın farkında olmak başlı başına tembelliği yenmek için yardımcı olabilir.

 

Tembellik Yenilmeye Hazır

 

Yazının başlangıç için yeterli olduğunu düşünüyorum. Zaten önemli olan okumak ve bilgi  edinmek değil, edindiğin bilgiyi uygulamaktır ve uygulamaya başlamak içinde bebek adımları esastır.

 

Tembelliği yenmek için verdiğim yöntemleri ve düşünce önerisini günlük hayatınızda her an kullanabileceğinizi düşünüyorum. Lütfen tembelliği yenmek için tembellik yapmayın ve buradaki bilgileri kendinize uyarlayarak kullanın.

 

Esnek olun  bir yöntem sizde çalışmadıysa başka bir yöntem deneyin o da çalışmadıysa başka bir yöntem daha deneyin sizin için neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını bulana kadar deneyin  ancak sakın tembellik yapmayın ve denemekten vazgeçmeyin çünkü sonunda sizin için doğru olan yöntemi bulacaksınızdır.

 

Eğer bir yöntem çalışmıyorsa sorun yöntemdedir.Denerken mutlaka bebek adımları ile başlayıp koşmaya doğru ilerleyin.

 

Sizin de tembelliği yenmek için  kullandığınız ve etkili olduğunu düşündüğünüz  bir yöntem varsa lütfen yorumlarda bildirin ve hatta işe yarayacağını düşündüğünüz ama üşendiğiniz için denemediğiniz fikirleriniz varsa onları da bizimle paylaşın.Eğer tembelliği yendim derseniz de hedef belirlemeye geçip ikinci adımınızı atabilirsiniz.

 

Son Olarak

Erteleme davranışıyla ilgili aşağıdaki Ted konuşmasını izlemek isteyebilirsiniz.(Türkçe altyazı mevcut)

 

 

 

 

 

Kaynaklar

  • Timothy A. Phchyl , Prokrastineyşın
  • Robin Sharma , Sen Ölünce Kim Ağlar
  • Bernard Roth , Başarma Alışkanlığı

Yorum Yaz