Zaman Yönetimi Etkisi | Büyük Ve Önemli Olana Odaklan

 

zaman-yonetimi-zamanla-ilgili-sozler-zaman-nedir-zaman-planlaması

Zaman geri gelmeyen kaynaktır.

 

 

Zaman ve zaman yönetimi nedir ?

Zaman geri dönüşümü olmayan tek kaynaktır.Bundan dolayı onu başarılı bir şekilde kullanmak ayrıca bir sanattır.

 

 

”Zaman paradan daha değerlidir. Daha fazla para kazanabilirsin, ama daha fazla zaman elde edemezsin.” Jim Rohn

 

 

Peki zaman yönetimi nedir ? belirli faaliyetler arasında zamanı planlama sürecidir.Gününüzü daha iyi değerlendirmektir.Saatlerinizin , dakikalarınızın değerini bilmektir.İyi zaman yönetimi de daha akıllıca ve verimli çalışmanızı sağlar (daha çok değil) , böylece daha az zamanda daha fazla iş yapabilirsiniz.Yani kısaca zaman planlaması diyebiliriz.

 

Zaman planlaması ve zaman yönetimi bize şundan lazımdır ki bazen gün içerisinde hiç yeterli zaman yokmuş gibi olur.Sürekli bir şeylere bahane uydururuz , zamanım yok şimdi olmaz , vaktim yok sonra denerim tarzında ancak herkes eşit bir şekilde 24 saate sahipken başarılı insanlar ile başarısız insanlar arasındaki bu fark nereden geliyor.Zamanı iyi kullanmaktan.

 

Zamanı etkili kullanma ,sadece  eylemin kendisine odaklanmaktan sonuç üretmeye geçişi sağlar.Çünkü meşgul olmak ile verimli olmak aynı şey değildir.

 

Günümüzde herkes bir şeylerle meşgul zaten bu yüzden bizim üretken , sonuç alan , verimli insanlara ihtiyacımız var. insanlar bu meşguliyetleri içinde kendileri için önem atfeden şeylere zaman ayıramıyorlar bu yüzden önemli şeyleri yerine getirmekte sıkıntı yaşıyorlar.Böylece kayda değer bir sonuç alınmıyor. İşte burada işin içine zamanı etkili kullanma giriyor.Ama önce fayda/zarar karşılaştırması yapalım

 

Zamanı Etkili Kullanmanın Faydaları

-Daha iyi üretkenlik

-Daha çok verim

-Daha az stres

-Önemli hedeflerimize ulaşabilmek

-Başarı , başarı , başarı

 

Peki eğer zamanı etkili kullanmazsak ne olur? 

 

Zamanı Etkili Kullanmamanın Zararları

-Stres seviyesinde yükselme

-Dikkat dağınıklığı

-İş tamamlayamama

-Kötü iş performansı

-İşlerin gecikmesi

-Mutsuzluk

zamanı-verimli-kullanma-zaman-yonetimi-zamanı-etkili-kullanma

Zamanı etkili kullanma kendimizi yönetmekle başlar.

 

Zaman Yönetilir Mi ?

 

”Önemli olan zamanı değil kendimizi yönetmektir”  Stephen Covey

 

Zaman yönetimi diye bir konu var ancak zaman yönetilemez. Onu durduramazsınız.Geri alamazsınız.İleri götüremezsiniz.Yapabileceğiniz şey zamanı iyi kullanmaktır. Zamanı iyi kullanmak içinde gereken şey kendimizi yönetmektir.

 

Zaman yönetimi (kendimizi yönetmek) geniş bir çerçeveden bakıldığında hayat yönetimidir.Her gün yaptığınız ufak seçimler büyüyerek hayatınızı meydana getiriyor.Günlerimiz aslında hayatımızın minyatür halidir.Saatlerde günün minyatür hali.

Saatler günleri oluşturuyor günlerde hayatımızı.Bundan 1 yıl sonra nerede olacağınız şuan yapacağınızı bir seçime bağlı olabilir.Yani bir kar topunun bir süre sonra durdurulamaz hale gelmesi gibi.Bizimde şimdi vereceğimiz kararlar, yapacağımız eylemler 1 yıl sonra bizi çok farklı başarılara götürebilir. Bundan dolayı zamanı yönetmeye değil aslında kendimizi yöneterek zamanı verimli kullanmayı öğrenmeliyiz.

 

 

9 Zaman Yönetimi Hatası

 

1-Yapılacaklar listesi oluşturmamak

Günlük yapılacaklar listesindeki asıl amaç önceliklerimizi sıralamaktır ve neyi yapmamız gerektiğini net şekilde belirlemektir.Çünkü net şekilde ne yapacağımızı belirlememek ertelemeye ve üşengeçliğe götürür.

 

2-Kişisel Hedefler belirlememek

Bundan 1 yıl sonra nerede olmak istediğinizi , neleri başarmak istediğinizi ya da ne yapıyor olmak istediğinizi biliyor musunuz? Hayır mı ? O zaman şimdi belirleyin.Çünkü hedefleriniz size varmak istediğiniz yeri gösterir.Rotanızı belirler ve ona göre ilerlersiniz.Zaman yönetimini değil kendi yönetiminizi sağlamış olursunuz.

 

Hiç nereye gideceğinizi bilmeden arabaya binip yola çıktınız mı? Bir düşünün bu şekilde bir yere varmak ne kadar zor olur.Sonuçta nereye gittiğini bilmiyorsun.

 

Ama rotanızı belirlediğiniz zaman bu sizi varmak istediğiniz yere varmanızı çok daha hızlandırır.Aynı zamanda hedef belirlemek size bu yolda önceliklerinizi belirleme , zamanınızı etkili kullanma ve kaynaklarınızı etkili kullanma ayrıcalığı sağlar.

 

3-Önceliklerinizi belirlememek

Hayattaki önceliğinizi bilmiyorsanız zaman yönetiminin bir anlamı olmaz.Her gün sizin için herhangi bir önemi olmayan şeyleri yaparak zamanınızı harcarsınız.Önceliklerinizi belirlemek aynı amaç belirlemekte olduğu gibi hangi eylemleri ne zaman yapmanız gerektiğini ve hangi eylemleri önce yapmanız gerektiğini belirler.

 

4-Dikkat dağıtıcılardan kurtulamamak

Bir an için durun ve düşünün dikkat dağıtan şeylere (mesajlar,e-mailler,aramalar,tv) ne kadar vakit harcıyorsunuz ?Tahmini olarak söylüyorum çok fazla. Zamanı iyi kullanmak istiyorsak dikkat dağıtıcılarla en iyi şekilde baş edebilmemiz gerekir.Aynı şekilde , dikkat dağıtıcı etrafımızda olduğunda bile odaklanabilme becerisini öğrenmeliyiz.

 

5-Erteleme

Erteleme başarının düşmanlarından sadece bir tanesidir. Aynı zamanda zamanı etkili kullanmanın da düşmanlarından biridir.

 

Bazen bir işe başlamak zor gelir hemde baya zor gelir.Acı vericidir başlamak çünkü ona yüklediğimiz anlam yanlıştır.

 

Bir işe başlamak her zaman onu bitirmek anlamına gelmez.Sadece başlayın. Başladıktan sonra duruma göre düzeltmeler yapın.Ama işe başlamadan önce oluşan o acıyı dindirmek istiyorsanız kendinize işin hepsini bitirmenin gerek olmadığını sadece ufak bir kısmını bile halletseniz size faydası olacağını hatırlatın.

 

Bu hastalığın üstesinden gelebilmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise şu soruyu sormaktır ;

Şuanda bu hedef için yapabileceğim en az şey nedir ? (Öz adlı kitaptan alıntıdır)

Bu soruya verdiğiniz cevaplarla birliktede hemen eyleme geçin.

 

6-Evet demek

Evet , evet demek gerçekten de büyük bir etkili zaman yönetimi düşmanıdır.Siz karşınıza çıkan her şeye evet derseniz ne olacak ? Sizin için önemi olan şeylere hayır demiş olacaksınız.

 

Zaten gün içinde bir şey yapmayı seçtiğimizde diğer her şeye o an için hayır demiş oluyoruz.Bu hayırı belki bizim hayatımızda en fazla etki yapacak olan şeylere diyor olabiliriz.Bu yüzdende amaç ve hedef belirleme , önceliklerimize göre plan yapmak başarı için gerekli oluyor.

 

Hayır dediğiniz şeyler önemi olmayan  gereksiz şeyler olsun, evetinizi ise hayatınızda en önemli etki yapacak olan şeye saklayın.

.

7-Çoklu Görev

Çoklu görevle alakalı en iyi şey onun işe yaramadığını bilmektir.Biz insan olarak aynı anda iki tane şey yapabiliriz bunda sıkıntı yok ancak aynı anda iki tane şeye odaklanamayız. İsterseniz bir deneyin.Baskın olmayan elinizle yazı yazarken zihninizde bir matematik işlemi yapın. Sonrada odaklanacağınız tek şeyi bulun.

 

8-Ara vermemek

8-9 saat ara vermeden çalışılabileceğini düşünmek çok hoş.Ancak gerçekten zamanı verimli kullanmayı isteyip , kaliteli işler yapmayı ve başarılı olmayı istiyorsanız bu yanlış bir yoldur.Genel olarak araştırmalara göre çalışırken 90 dakikada bir 15-20 dakika ara vermeliyiz.Bu yüzden sizde çalışma arası oluşturun ve kısa süre dinlendikten sonra çalışmaya devam edin.

 

9-Zaman planlamasını kötü yapmak 

Öncelikli ve önemli işlerimizi enerjinizin az olduğu saatler koymak , o işler üzerindeki verimliliğimizi önemli ölçüde etkiler.Bu yüzden yüksek öncelikli işlerimizi enerjimizin en çok olduğu zamanlara göre düzenlersek hem o işlerde daha verimli oluruz hem de işlerimizi daha çabuk halledebiliriz.

 

 

Dengeli Olmakta Güzeldir

Buraya kadar genelde öncelikli işlerimize odaklanmaya vurgu yaptım ancak kilit nokta aslında dengedir. Eğer hayatımızda denge şaşarsa bu bizi strese sokar.Dediğim gibi en önemli işlere kesinliklikle çok daha fazla odaklanmalısınız ancak sadece onlara odaklanmamalısınız.

 

Bazen geri çekilip biraz dinlenin.Eğlenin ve keyifli vakit geçirin.Kendinizi yenileyin.Ama bunları gerçekten önceliklerinize odaklanıyorsanız ve zamanınızı çoğunlukla amaçlarınız için kullanıyorsanız yapın.Dinlenip eğlendikten sonrada  daha güçlü bir şekilde tekrardan en önemli işlerinize odaklanın.

 

Zamanı İyi Kullanmak İçin İhtiyacınız Olanlar

 

1-Bir gece önceden plan yapın

Mark Twain bir keresinde ”Eğer bir kurbağayı yemek işinse , sabah ilk olarak bunu yapmak en iyisidir.Eğer iki tane kurbağa yemek işinse , ilk büyük olanı yemek en iyisidir.”

 

Sabahın ilk ışıklarında en zorlu görevi yerine getirmeliyiz.Bu gün içerisindeki en önemli işimizdir.Bu işimizi bir gün önceden planlayıp , kalktığımızda direkt olarak bu zorla işe başlamamızı sağlar aynı zamanda gün içinde ihtiyacımız olan momentumu başlatmış oluruz.Günlük planlarınızı bir gece önceden , haftalık planlarınızı pazar günleri yapmak faydalı olacaktır.Ama tek bir çözümü yok tabi ki size ne uyuyorsa onu yapın.

 

2-Zamanı değil kendinizi yönetin

Yukarıda da bahsettiğim gibi ne kadar uğraşırsak uğraşalım zamanı yönetemeyiz.24 saat 24 saattir.Ne bir fazla ne de bir eksik.Bu yüzde biz kendimizi yönetmeye ve elimizdeki zamanı en iyi şekilde kullanmayı öğrenmeliyiz.

 

3-Sınır koyun

Gün içerisinde birçok kez yaptığımız ama önemsiz ve gereksiz olan eylemler için süre sınırı koyun. Mesela günde sadece 1 saat e-maillerinizi kontrol edin.Yarım saat sosyal medyada dolaşın.Bunun gibi kendinize uygun sınırlar belirleyebilirsiniz.

 

4-Mükemmelliği bırakın

Hiçbir şey yeteri kadar mükemmel olmayacak.Buna emin olun ve bunun rahatlığıyla işlerinizi şimdi halletmeye başlayın.

 

5-Yapılacaklar listesi oluşturun

Bu belki en klasik tavsiye olacak ancak bu onun etkili olmadığı anlamına gelmez.Bir gün önceden yarın neler yapacağınızı belirleyin ve onları önem sırasına dizin.Bu şekilde sabah olduğunda direkt olarak büyük kurbağayı yersiniz.

 

6-Disiplinli kalmak için Takip edin

Neleri yapıp neleri yapmadığınızı görmek öz disiplin sağlamakta yardımcı olur ve eylemlerinizin devamını sağlar. Bu yüzden yapılacaklar listenizde bir işi tamamlayınca onun tamamladığını kendinize belirtin ve ona yönelik eylemlerde bulunun.

 

7-Son tarih belirleyin

Bazen insanın bir işi bitirmesi için gereken tek şey bu olabiliyor.Mesela son tarih belirlemek öğrencilerin kısa zamanda muhteşem işler yapmasına olanak tanıyor. Aslında bu herkes içinde geçerli olabilir kendiniz için deneyin. Hedef ve amaçlarınız için son tarihler belirleyin.Ardından tüm odağınızı onlara verin ve o tarihe kadar neleri tamamladığınıza eminim sizde şaşıracaksınız.

 

Bu eylemlere de uygulanabilir.Bir işi çabuk bitirmek istiyorsanız kendinize bir süre limiti belirleyin.Mesela bir saatte içinde raporu bitireceğinizi kendinize söz verin ve o bir saatte  rapora nasıl odaklandığınıza bir bakın.

 

8-Yapılmayacaklar listesi oluşturun

Bu liste sizin yapılması gereken eylemlerinizi daha da belirginleştirecektir.Aynı zamanda yapmamanız gerekenleri şeyleri de somut bir şekilde belirginleştirmiş olursunuz.

 

9- 90/90/1 Kuralını Deneyin

Bu kural Ferrari’sini Satan Bilge kitabının yazarı olan Robin Sharma’nın önerdiği bir kuraldır.

 

Bu kurala göre önünüzdeki 90 gün boyunca , gününüzün ilk 90 dakikasını sizin için en çok önem 1 işe/hedefe/amaca ayırın.Bu sayede hem zamanı verimli kullanmak hem hayatınızda en önemli değişikliği yapacak olan eylemlere yeterince zaman ayırmak mümkün olacaktır.

 

”Zaman en çok istediğimiz şeydir ama en kötü kullandığımız şeydir.”  Willam Penn

 

En Önemliyi Bulabilmek

 

”Önem sırasına göre başta gelen şeyler , sonra gelenlerin insafına bırakılmamalı.” Goethe

 

 

En önemli olanın ne olduğunu bulabilmeniz , saatlerinizi ve günlerinizi ona göre düzenleyebilmeniz için kendinize sorabileceğiniz soru;

 

Diğer her şeyi kolay ve gereksiz kılacak , yapabileceğim o tek şey nedir ? (Bir Tek Şey adlı kitaptan alıntıdır)

 

”Başarılı insanların önemli olanı diğerlerinden ayırmak gibi bir özellikleri vardır.Neyin önemli olduğuna karar vermek için yeterince zaman ayırırlar ve sonra önemli olan o şeyin gün içerisinde ne yapacaklarını belirlemesine izin verirler.” (Bir Tek Şey adlı kitaptan alıntıdır)

 

 

Bizim asıl ihtiyacımız bu sözde belirtiliyor aslında (zamanla ilgili sözlere bir ekleme daha) ;

 

”Yan etkileri olan birçok şey yerine , çok daha büyük etkileri olan çok daha az şeyi yapmaya ihtiyacımız var.”  Gary W. Keller

 

 

 

Faydalanılan Kaynaklar

Forbes                               –MindTools — 2

Dansilvestre                      – Entrepreneur — 2

Robin Sharma                   –TheBalancesmb

Brian Tracy   — 2 — 3         –Lifeoptimizer

Inc.                                    –Bir Tek Şey , Gary W. Keller-Jay Papasan 

-Öz , Greg McKeown          -Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı , Stephen Covey

Yorum Yaz